Festivaly,udalosti, sviatky

Niektoré sviatky a festivaly sú spojené s náboženstvom, kultúrou, iné s históriou alebo kráľovskou rodinou, niektoré sú zas úplne nové, bláznivé a moderné.

Štátnymi sviatkami sú nasledujúce dni:

 1. január – Nový Rok

Veľkonočný piatok

Veľkonočný pondelok

Prvá májová nedeľa – tzv. Royal May Day

Posledný májový pondelok – tzv. Spring bank holiday 
Posledný augustový pondelok – tzv. Summer bank holiday
25. december – Vianoce

26. december – Vianočné sviatky                   

              Veľká Noc

Oslavuje sa trošku inak ako u nás, v Británii sa dievčatá a ženy nemusia báť spŕšky vody či bitky. Je to najmä sviatok pre deti, vo veľkonočný pondelok sú v mnohých mestách a mestečkách lunaparky s kolotočmi, organizujú sa mnohé súťaže a hry pre deti, rodičia deťom schovávajú sladkosti a iné maličkosti, ktoré si musia nájsť.                      

                                                                           Bank Holiday

Ide o dva dni (jeden v máji, druhý v auguste), kedy sú zatvorené obchody i banky, ľudia chodia na výlety do prírody alebo na pobrežie. V Londýne sa vtedy konáva veľký trh v Hampstead Heath.

                                                                           Narodeniny kráľovnej

Oslavujú sa najbližšiu sobotu po 9. júne, kedy sa konajú mnohé tradičné ceremónie a v uliciach sú davy ľudí.

                                                                           Deň Guya Fawkesa (Guy Fawkes Day)

   Oslavuje sa 5. novembra, čo je výročie spiknutia z roku 1605 v Londýne (muž menom Guy Fawkes sa pokúsil vyhodiť do vzduchu parlament a kráľa Jakuba I, čo mu však nevyšlo - spiknutie bolo odhalené a Guy popravený). V tento deň uvidíte v uliciach ohňové vatry, ohňostroje a pálenie figurín Guya Fawkesa.

                                                                           Vianoce

Na rozdiel od mnohých iných európskych štátov Briti neoslavujú 24. decembra. Najdôležitejším vianočným dňom je 25. december, deti ráno rozbaľujú darčeky a napoludnie sa koná slávnostný obed. 26. december sa nazýva „Boxing day“, ľudia počas dňa navštevujú rodinu a priateľov a večer sa zabávajú.

Samozrejme sa oslavuje aj Silvester, a to podobne ako u nás a takmer všade na svete. O polnoci si ľudia pripijú a zaželajú všetko dobré do nového roka, v Londýne sa zhromaždia na Trafalgarskom námestí a oslavujú.

Škótsko a Írsko majú niektoré odlišné sviatky. V Írsku je štátnym sviatkom napríklad 17. marec, deň Sv. Patrika (St. Patrick’s Day). Svätý Patrik je patrónom Írska a na jeho počesť vychádzajú ľudia do ulíc v mohutných sprievodoch, majú oblečené zelené šaty, na nich štvorlístky, pijú zelené pivo a oslavujú.

V Škótsku je zas mimoriadne obľúbený tzv. „Hogmanay“, niečo ako Silvester, ktorý má pre Škótov väčší význam ako Vianoce. Väčšinou sa zíde rodina a priatelia, dajú si slávnostnú večeru, na ktorej nesmie chýbať škótske národné jedlo, tzv. „haggis“ (pomleté srdce, pľúca a pečeň z ovce uvarené v ovčom žalúdku s ovsenou kašou). Pred polnocou vyjdú mnohí do ulíc, spievajú a tancujú a o polnoci si zaželajú všetko dobré.

V Británii sa konajú mnohé kultúrne festivaly a udalosti či zaujímavé podujatia, z toho obrovského množstva vyberáme napríklad:

Keltské oslavy v Glasgowe (od polovice do konca januára) sú jedinečnou ukážkou keltskej ľudovej hudby.

V polovici februára sa v čínskych štvrtiach v Londýne a Manchesteri konajú bujaré oslavy Čínskeho Nového roka.

1. marca, deň Sv. Dávida, sa v celom Walese konajú veselé oslavy.

Koncom marca resp. začiatkom apríla sa konajú mimoriadne obľúbené univerzitné preteky vo veslovaní na rieke Temži medzi tímami z Oxfordu a Cambridge.

Posledný májový pondelok sa koná šialená súťaž v Brockworthe, kedy súťažiaci kotúľajú syr dole strmým svahom.

Posledný májový týždeň je v Chelsea rezervovaný pre výstavu kvetov.

Prvú alebo druhú júnovú sobotu sa v Londýne na počesť kráľovniných narodenín koná známe „Trooping the colour“, teda striedanie kráľovskej stráže, jedinečná jazdecká šou.

V polovici júna je jeden celý týždeň vyhradený jedinečnej svetovej speváckej súťaži v Cardiffe.

Posledný júnový a prvý júlový týždeň sa v Somersete koná mimoriadne obľúbený hudobný festival Glastonbury.

Začiatkom júla nasleduje ďalší obľúbený festival v meste Llangollen - International Musical Eisteddfod s jedinečnými ukážkami tanca a spevu.

Najlepší keltský hudobný festival na svete uvidíte druhý júlový víkend vo Ffostraol.

Posledný júlový víkend sa v Cambridge koná festival ľudovej hudby, najväčšia oslava tohto druhu v Anglicku.

V auguste nesmiete zmeškať jedinečný Edinburghský festival plný úžasnej zábavy.

Najvýznamnejšou udalosťou vo Walese sú obrovské oslavy Eisteddfod, kde uvidíte rytierske súťaže, divadlá a mnohé predstavenia.

V polovici augusta sa v Bristole koná veľká balónová „fiesta“, kedy sa do vzduchu vypúšťajú stovky balónov.

Mesto Swansea je v októbri plné hudby, opery, divadla, baletu a mnohých kultúrnych podujatí v rámci Festivalu hudby a umenia.

Toto je len skromná ukážka mnohých podujatí a udalostí oslavovaných v rôznych častiach Veľkej Británie a Severného Írska. Netreba samozrejme zabúdať na známe dostihy či golfové turnaje, ktoré sú takisto veľkými spoločenskými udalosťami, konajú sa na rôznych miestach po celej krajine.